Event Calendar - June 2018

Fri 1 Airtricity League - Premier Division 19.45 Bray Wanderers 3-1 St Patrick's Athletic
19.45 Cork City 3-0 Waterford
19.45 Derry City 0-2 Sligo Rovers
19.45 Limerick 1-1 Bohemian
20.00 Shamrock Rovers 2-5 Dundalk
  Airtricity League - First Division 19.45 Drogheda United 2-0 Cabinteely
20.00 Finn Harps 4-0 Athlone Town
19.45 Longford Town 3-2 Galway United
19.45 Shelbourne 4-1 Wexford
19.45 UCD 3-1 Cobh Ramblers
Sat 2 Senior Friendly International Republic of Ireland 2-1 USA
20.08 Aviva Stadium
Mon 4 Airtricity League - Premier Division 15.00 Cork City 4-2 Derry City
  Airtricity League - First Division 15.00 Cabinteely 4-0 Athlone Town
19.15 Cobh Ramblers 0-0 Galway United
17.00 Finn Harps 2-4 Longford Town
17.00 Shelbourne 1-1 Drogheda United
Fri 8 Special Book Review and Signing Event
'World in Motion'
'The Inside Story of Italia '90'
Author Simon Hart with Tony Cascarino
19.00 The Claddagh Ring - Hendon
  Senior Women International
2019 FIFA World Cup Qualifier
Republic of Ireland v Norway
17.30 Tallaght Stadium
  Airtricity League - Premier Division 19.45 Bohemian 1-2 Derry City
19.45 Dundalk 4-0 Limerick
19.45 Waterford 2-0 St Patrick's Athletic
  Airtricity League - First Division 19.45 Athlone Town 0-5 Shelbourne
19.45 Cabinteely 1-0 Longford Town
19.45 Galway United 1-2 Finn Harps
19.45 UCD 2-0 Drogheda United
Sat 9 Airtricity League - Premier Division 19.00 Shamrock Rovers 5-0 Bray Wanderers
19.45 Sligo Rovers 0-2 Cork City
  Airtricity League - First Division 19.45 Cobh Ramblers 2-1 Wexford
Tue 12 Senior Women International
2019 FIFA World Cup Qualifier
Norway 1-0 Republic of Ireland
17.00 Stavanger
Thu 14 2018 FIFA World Cup - Russia 16.00 Russia 5-0 Saudi Arabia
Fri 15 Airtricity League - Premier Division 19.45 Bray Wanderers 0-0 Waterford
19.45 Cork City 1-0 Bohemian
19.45 Derry City 0-4 Dundalk
19.45 Limerick 0-2 Shamrock Rovers
19.45 St Patrick's Athletic 0-3 Sligo Rovers
  Airtricity League - First Division 19.45 Cobh Ramblers 1-0 Athlone Town
20.00 Finn Harps 1-3 UCD
19.45 Longford Town 1-0 Drogheda United
19.45 Shelbourne 0-0 Cabinteely
20.00 Wexford 0-0 Galway United
  2018 FIFA World Cup - Russia 13.00 Egypt 0-1 Uruguay
16.00 Morocco 0-1 Iran
19.00 Portugal 3-3 Spain
Sat 16 Airtricity League Mid-Season Break Saturday 16 June - Thursday 28 June (inclusive)
  2018 FIFA World Cup - Russia 11.00 France 2-1 Australia
14.00 Argentina 1-1 Iceland
17.00 Peru 0-1 Denmark
20.00 Croatia 2-0 Nigeria
Sun 17 2018 FIFA World Cup - Russia 13.00 Costa Rica 0-1 Serbia
16.00 Germany 0-1 Mexico
19.00 Brazil 1-1 Switzerland
Mon 18 2018 FIFA World Cup - Russia 13.00 Sweden 1-0 South Korea
16.00 Belgium 3-0 Panama
19.00 Tunisia 1-2 England
Tue 19 2018 FIFA World Cup - Russia 13.00 Colombia 1-2 Japan
16.00 Poland 1-2 Senegal
19.00 Russia 3-1 Egypt
  2018/19 Champions League
Qualifying Round Draws
11.00 and 14.00 Nyon
Wed 20 2018 FIFA World Cup - Russia 13.00 Portugal 1-0 Morocco
16.00 Uruguay 1-0 Saudi Arabia
19.00 Iran 0-1 Spain
  2018/19 Europa League
Qualifying Round Draws
11.00 and 13.00 Nyon
Thu 21 2018 FIFA World Cup - Russia 13.00 Denmark 1-1 Australia
16.00 France 1-0 Peru
19.00 Argentina 0-3 Croatia
Fri 22 2018 FIFA World Cup - Russia 13.00 Brazil 2-0 Costa Rica
16.00 Nigeria 2-0 Iceland
19.00 Serbia 1-2 Switzerland
Sat 23 2018 FIFA World Cup - Russia 13.00 Belgium 5-2 Tunisia
16.00 South Korea 1-2 Mexico
19.00 Germany 2-1 Sweden
Sun 24 2018 FIFA World Cup - Russia 13.00 England 6-1 Panama
16.00 Japan 2-2 Senegal
19.00 Poland 0-3 Colombia
Mon 25 2018 FIFA World Cup - Russia 15.00 Uruguay 3-0 Russia
15.00 Saudi Arabia 2-1 Egypt
19.00 Iran 1-1 Portugal
19.00 Spain 2-2 Morocco
Tue 26 2018 FIFA World Cup - Russia 15.00 Denmark 0-0 France
15.00 Australia 0-2 Peru
19.00 Nigeria 1-2 Argentina
19.00 Iceland 1-2 Croatia
Wed 27 2018 FIFA World Cup - Russia 15.00 South Korea 2-0 Germany
15.00 Mexico 0-3 Sweden
19.00 Serbia 0-2 Brazil
19.00 Switzerland 2-2 Costa Rica
Thu 28 2018 FIFA World Cup - Russia 15.00 Japan 0-1 Poland
15.00 Senegal 0-1 Colombia
19.00 England 0-1 Belgium
19.00 Panama 1-2 Tunisia
Fri 29 Airtricity League - Premier Division 19.45 Bohemian 1-0 St Patrick's Athletic
19.45 Dundalk 2-1 Cork City [RTE 2]
19.45 Limerick 2-1 Bray Wanderers
20.00 Shamrock Rovers 2-0 Derry City
  Airtricity League - First Division 19.45 Athlone Town 0-1 Wexford
(ineligble player - Athlone awarded 3-0 win)
19.45 Cabinteely 0-1 Finn Harps
19.45 Drogheda United 2-1 Cobh Ramblers
19.45 Galway United 1-2 Shelbourne
19.45 UCD 1-5 Longford Town
Sat 30 2018 FIFA World Cup - Russia
Round of 16
15.00 France 4-3 Argentina
19.00 Uruguay 2-1 Portugal
  Airtricity League - Premier Division 19.45 Sligo Rovers 2-3 Waterford