Event Calendar - August 2018

Wed 1 UEFA Champions League 19.45 Rosenborg (1) 0-0 Glasgow Celtic (3)
Thu 2 UEFA Europa League
Second Qualifying Round - Second Leg
16.30 AEK Larnaca (0) 4-0 Dundalk (0)
19.45 Burnley (1) 3-1 Aberdeen (1)
Fri 3 RISSC (London) Meeting - AGM 19.30 The Claddagh Ring, Hendon
AGM followed by General Meeting with
Special Guest - Tony Ward
  Airtricity League - Premier 0ivision 19.45 Bohemian 5-0 Limerick
19.45 Derry City 1-2 Sligo Rovers
19.45 St Patrick's Athletic 3-0 Bray Wanderers
19.45 Waterford 1-2 Cork City
  Airtricity League - First 0ivision 19.45 Drogheda United 2-2 Galway United
20.00 Finn Harps 3-0 Wexford
19.45 Shelbourne 3-1 Cobh Ramblers
19.45 UCD 4-1 Cabinteely
Sat 4 Airtricity League - First 0ivision 19.30 Longford Town 3-0 Athlone Town
Mon 6 EA Sports Cup Semi-Finals 17.00 Cobh Ramblers 1-0 Dundalk
17.00 Sligo Rovers 0-1 Derry City
Tue 7 UEFA Women's Champions League
Group One - Belfast
14.00 AFC Ajax (Holland) 4-1 Wexford WFC
19.30 Thor/KA (Iceland) 2-0 Linfield Ladies
Thu 9 UEFA Europa League
Third Qualifying Round - First Leg
19.45 Cork City 0-2 Rosenborg (Norway)
Fri 10 Irish Daily Mail FAI Cup First Round 19.45 Bray Wanderers 1-3 Finn Harps [aet]
19.45 Drogheda United 1-0 Shamrock Rovers
19.45 Dundalk 3-0 Cobh Ramblers
19.45 Inchicore Athletic 0-5 St Patrick's Athletic
19.45 Shelbourne 4-0 Athlone Town
19.45 UCD 2-0 Pike Rovers
20.00 Wexford 0-7 Bohemian
  UEFA Women's Champions League
Group One - Belfast
14.00 AFC Ajax (Holland) 2-0 Linfield LadiesWexford WFC
19.30 Wexford WFC 0-3 Thor/KA (Iceland)
Sat 11 Irish Daily Mail FAI Cup First Round 17.00 Blarney United 2-12 Derry City
15.00 Dublin Bus 0-1 CIE Ranch
17.00 Maynooth University Town 2-0 Leeds FC
18.00 Newmarket Celtic 1-2 Cabinteely
18.00 North End United 0-4 Galway United
15.00 Skerries Town 1-4 Waterford
19.45 Sligo Rovers 0-1 Longford Town
Sun 12 Irish Daily Mail FAI Cup First Round 15.00 Cockhill Celtic 0-2 Limerick
13.00 Home Farm 1-5 Cork City
Mon 13 UEFA Women's Champions League
Group One - Belfast
16.00 Linfield Ladies 2-3 Wexford WFC
16.00 Thor/KA (Iceland) 0-0 AFC Ajax (Holland)
Thu 16 UEFA Europa League
Third Qualifying Round - Second Leg
19.45 Rosenborg (Norway)[2] 3-0 Cork City[0]
Fri 17 Airtricity League - Premier 0ivision 19.45 Bray Wanderers 1-3 Dundalk
19.45 Derry City 1-2 Waterford
19.45 Limerick 1-3 Sligo Rovers
20.00 Shamrock Rovers 0-1 Bohemian
  Airtricity League - First 0ivision 19.45 AthloneTown 1-3 Finn Harps
19.45 Cabinteely 2-2 Drogheda United
19.45 Galway United 1-4 Longford Town
20.00 Wexford 1-2 Shelbourne
Sat 18 Airtricity League - First 0ivision 19.45 Cobh Ramblers 2-2 UCD
Sun 19 Airtricity League - Premier 0ivision 19.00 Cork City 1-1 St Patrick's Athletic
Mon 20 Airtricity League - Premier 0ivision 19.45 Sligo Rovers 0-2 Dundalk
Fri 24 Irish Daily Mail FAI Cup Second Round 19.45 CIE Ranch 2-6 UCD [aet]
19.45 Cork City 4-0 Maynooth University Town
19.45 Derry City 1-0 St Patrick's Athletic
19.45 Drogheda United 0-1 Waterford
19.45 Dundalk 2-0 Finn Harps
19.45 Galway United 0-2 Bohemian
19.45 Limerick 2-1 Cabinteely
  Airtricity League - First 0ivision 19.45 AthloneTown 0-0 Cobh Ramblers
Sat 25 Irish Daily Mail FAI Cup Second Round 19.30 Longford Town 2-0 Shelbourne
Tue 28 Airtricity League - Premier 0ivision 19.45 Dundalk v Shamrock Rovers
Fri 31 RISSC (London) Meeting 19.30 The Claddagh Ring, Hendon
  Senior Women International
2019 FIFA World Cup Qualifier
Republic of Ireland v Northern Ireland
17.30 Tallaght Stadium
  Airtricity League - Premier 0ivision 19.45 Bray Wanderers v Shamrock Rovers
19.45 Cork City v Sligo Rovers
19.45 Derry City v Bohemian
19.45 Limerick v Dundalk
19.45 St Patrick's Athletic v Waterford
  Airtricity League - First 0ivision 19.45 Drogheda United v UCD
20.00 Finn Harps v Galway United
19.45 Shelbourne v Athlone Town
20.00 Wexford v Cobh Ramblers